Lacrosse > Mužský lakros > I přes slibný začátek Pardubice na Jižním Městě prohrály

I přes slibný začátek Pardubice na Jižním Městě prohrály

7.2.2011

(pch) - Zimní měsíce až do poloviny března po prosincovém a lednovém halovém víkendu vyplňují už jen utkání týmů, které mají k dispozici haly, tedy Jižního Města a Plzně. Oba se svým fanouškům představují v pravidelné rytmu v neděli respektive ve čtvrtek. Včera Jižní Město (podle oficiálního zápisu jako hosté) vyzvalo v dalším duelu NBLL Pardubice.

A Pardubice začaly pěkně zostra. Hned v prvním úroku nejistého Bartušku zmrazil Skokan střelou mezi betony. Jižní Město se mohlo otřepat z protiútoku díky Ondráčkovi, kterého pardubická obrana pustila příliš blízko svému brankaři. Jižní Město působilo nekompaktně a jeho střely byly velmi nepřesné. Naopak na druhé straně zdálky neustále hrozil Skokan. Pardubická obrana hrála zpočátku velmi tvrdě, důsledně zdvojovala až ztrojovala střelce Došlého a v útoku Skokan s Jůzou připravovali dobré šance pro své spoluhráče případně Skokan pálil sám. V třetí minutě to byl právě on, kdo opět zdálky zahrozil, a ve stejné minutě pardubický Hurda trefil břevno. Šance mělo i Jižní Město – Sadílek v brance v rozmezí třetí až páté minuty svým neopakovatelným stylem vychytal Ondráčka, Pecku a Došlého. V 6. minutě si Nič z Jižního Města vysloužil pětiminutový trest, který ovšem zmírnilo souběžné dvouminutové vyloučení pardubického Hencla. Jižní Město se mohlo dostat do zápasu o minutu později, kdy se po chybě při střídání soupeře ocitl sám na brankovišti Ondráček, ale Sadílek jeho střelu skvěle rukou vystihl. Na konci 8. minuty se opět radovaly Pardubice. Stále ještě při hře 4 na 4 našel Jůza skvěle Žáka a ten se rychlou střelou nemýlil. Po závaru před vlastní brankou na konci 9. minuty se Pardubice konečně prokousaly ke své přesilovce. Pomalými nahrávkami a slabými střelami se ovšem připravily o jakoukoliv možnost odskočit soupeři o další branku. To platilo i na konci 10. minuty – tedy kromě střely. Tentokrát se k ní dostal Skokan a Bartuška musel opět lovit míč ze své sítě. Jižní Město mělo problém se vůbec dostat k míči a v útoku chyběl nápad. Pardubice hru zcela ovládly. Navíc měly ještě celou jednu minutu přesilovky. O tuto výhodu je ale připravil Mikan, který přidržel Ondráčka. Situace z konce 12. minuty dobře ilustruje hru Jižního Města – Kvíz našel za obranou Pardubic osamoceného Rozkota, ale ten z brankoviště ani netrefil branku. 45 vteřin před koncem periody při vyloučení Sadílka a Říhy na straně Pardubic a Rozkota na straně Jižního Města prolomil smůlu Ondráček po nahrávce Došlého a alespoň snížil na 3:1.

A byl to právě Ondráček, Došlý a v obraně Veselý, kdo ve druhé periodě zlepšeným výkonem zaveleli k obratu. Na palubovku jakoby z Pardubic přijel najednou úplně jiný tým. Obrana přestala hrát agresivně, Skokan, který se do té doby potuloval na restraining line a dobře střílel, se posunul ještě výše k půlicí čáře a zdálo se, jako by jej hra spoluhráčů nezajímala, a Jůza s Žákem bez pohybu proti pěti obráncům neměli šanci. Ondráček po pěkné cloně hned v první minutě a Došlý po pasu od Veselého v minutě čtvrté velmi jednoduše zbourali to, co Pardubice dobrým výkonem budovaly celou první periodu. Na konci 9. minuty po menší strkanici v brankovišti Bartušky, za kterou šel v zastoupení pykat právě brankař Jižního Města, jeho spoluhráč Kvíz a Hurda na druhé straně, ještě Žák po skvělé a rychlé kombinaci Skokana a Jůzy na chvilku vybojoval Pardubicím pocit, že není vše ztraceno. Na tento gól ale Jižní Město odpovědělo hned – po vybojovaném míči Kondr vysunul Ondráčka a bylo srovnáno. V následujících minutách Ondráček dvěma brankami, Došlý a znovu Kondr drzým průnikem zaťali Pardubicím osudovou ránu. Pardubice nestíhaly dobře střídat do obrany na delší stranu, celkově ještě více zvolnily a Jižní Město si získalo jasnou převahu.

Do třetí periody opět vstoupili lépe hráči Jižního Města. Na konci 1. minuty pokus Seilera ještě cestu do sítě nenašel, ale Ondráček se vzápětí zpoza branky už nemýlil. Za necelé dvě minuty mohl snížit Žák, ale po šikovném uvolnění do středu hřiště Bartušku ze střední vzdálenosti nepřekonal. Z protiútoku ovšem Kondr nezaváhal. Pardubicím se už nechtělo moc dopředu, bylo vidět, že ve třinácti hráčích a s nedostatečnou fyzickou kondicí se prostě dobrý lakros nedá hrát celých šedesát minut. Z únavy plynuly nepřesnosti a hlavně pocit rozladění, nesoustředěnost v hlavách hráčů a zbytečné fauly. Dílo zkázy pak dokonal na konci 4. minuty Došlý při výhodě a po dalších třiceti vteřinách, kdy už seděl Prudký za sekání, opět Ondráček pěknou spodovkou. Za další minutu byly Pardubice opět v oslabení, Jižní Město ovšem přesilovku tentokrát nevyužilo. V polovině 10. minuty na chvilku ožil Skokan, který se do té doby pohyboval u půlící čáry s lakrosovou holí u kotníků, aby samostatným průnikem ukončil gólový půst Pardubic a snížil na 12:5. Kromě pěkné clony Došlého s Peckou na konci 12. minuty a vyloučení Niče za hrubost by divák, který by si odskočil na párek, už o nic nepřišel. Trápení Pardubic pokračovalo, pohyb hráčů, pokud nějaký byl, byl bezúčelný směrem od branky Jižního Města a opory týmu přestaly pracovat pro tým, takže Pardubice ani nedokázaly využít několika chyb obrany Jižního Města při rotaci v oslabení při vyloučení Niče.

Ve 4. periodě se zdálo, že jsou všichni hráči smířeni s tím, že je rozhodnuto. Hned v první minutě Kondr pěkně prostrčil mezi obránci míč na Ondráčka, který potvrdil svou střeleckou formu. O chvilku později ale pardubický Říha nachytal Bartušku – ten má se střelami zdálky problémy. Možné vzepětí Pardubic ovšem zakončil krosček Prchlíka a následně Ondráček, který v poslední vteřině přesilovky vyzval ke skórování pěknou křižnou nahrávkou Rozkota. Sám Ondráček ale o několik vteřin později neudržel nervy na uzdě a za neslušné slovní projevy vůči rozhodčímu si šel odpočinout na deset minut. Na konci 6. minuty zvýšil už na 6:15 Pecka. V tuto chvíli se hra vyrovnala, Pardubice v útoku nic nevymýšlely a snažily se střílet a v obraně si hráči přestali důsledně všímat Došlého. Asi nejzajímavější část poslední periody nabídlo vyloučení pardubického Ševce v čase 7:56. Během jeho vyloučení Jůza po chybě Došlého a poté Skokan dokázali v oslabení snížit na 8:15, jihoměstský Pecka nastřelil tyč a pardubičtí v závěru oslabení šli dva na jednoho, ovšem Bartuška byl na místě. O minutu později ovšem už jen smutně sledoval, jak se Žák dostal k odraženému míči, střelu neuspěchal a zavěsil kolem jeho levé nohy. Za necelých třicet vteřin jihoměstský Seiler bekhendovou lopatou uzavřel skóre zápasu na 9:16, i když tři minuty před koncem mělo Jižní Město ještě dvojnásobnou přesilovku po vyloučení Mikana a Hurdy a Pardubice příliš pozdě zkusily hru bez brankáře.

Pardubice – Jižní Město 9:16 (3:1, 1:7, 1:4, 4:4)
Střelci: Skokan 4, Žák 3, Jůza 1, Říha 1 – Ondráček 8, Kondr 2, Došlý 2, Pecka 1, Rozkot 1, Seiler 1