Lacrosse > Mužský lakros > Finálový thriller Evropské lakrosové ligy

Finálový thriller Evropské lakrosové ligy

23.11.2010

(jb) - Historicky prvním vítězem Evropské lakrosové ligy se stal tým Sky Talons. Závěrečný turnaj pilotního ročníku Evropské lakrosové ligy (ELL) nabídl v plzeňské hale Na Košutce dramatickou podívanou ve všech čtyřech zápasech. Finálový thriller ukončil pouhou vteřinu před koncem prodloužení „zlatým gólem“ Roman Čech a zapsal se tak nesmazatelně do historie této nově vzniklé soutěže. Záznamy všech utkání naleznete na www.strizna.cz, výsledkový servis a další informace na http://www.lacrosse.cz/ell.

Jako první proti sobě v semifinálovém duelu nastoupili Sky Talons a Blue Warriors, posílení díky draftu o čtyři kvalitní hráče – Emila Moravce, Pavla Poupěte, Lukáše Neužila a Tomáše Procházku. Blue Warriors však ani s posilami favorita příliš nepotrápili. Po první periodě byl stav 1:4, a i když se „bojovníkům“ v dalším průběhu dařilo se Sky Talons držet krok, na lepší výsledek to nestačilo. Sky Talons zvítězili 9:6 (4:1, 2:3, 2:1) a postoupili do finále.

Ve druhém semifinále se očekával velmi vyrovnaný souboj mezi Red Gunners a White Crystals, vždyť jejich poslední zápas musely rozhodovat až samostatné nájezdy. Opakovala se však situace z prvního semifinálového zápasu. Red Gunners si nechali utéct první periodu a třígólové manko se jim už podařilo pouze snížit na konečných 7:9 (0:3, 2:2, 5:4). Za tým White Crystals se prosazoval především Jamie Plunkett, autor šesti branek.

V zápase „zklamaných“ o bronzovou pozici v prvním ročníku ELL měli od počátku navrch „Rudí střelci“, a protože prokázali větší touhu po vítězství, nakonec utkání dovedli do vítězného konce. Blue Warriors se pilotním ročníkem ELL protrápili, a přestože měli v týmu velmi kvalitní hráče v čele s Dominikem Sikou, nenalezli na soupeře účinný recept a obsadili poslední místo.

Red Gunners vs. Blue Warriors 6:3 (2:0, 2:3, 2:0)

Skóre finálového zápasu otevřel prudkou ranou už ve 3. minutě Petr Poupě a dostal tak White Crystals do vedení. To však vydrželo jen do 5. minuty, kdy po spolupráci s Janem Skokanem vyrovnal Adam Kostka. V dalším průběhu první čtvrtiny už měli navrch Sky Talons a brankami Berana, Kostky a Skokana odskočili na rozdíl tří branek. Až v samotném závěru snížil střelou z dálky opět Petr Poupě.

V průběhu druhé periody začal Jamie Plunktett, jedna z kanadských opor „Krystalů“, ztrácet nervy a častým vylučováním neustále oslaboval svůj tým. Jeho neustávající protesty nakonec vyústily ve vyloučení do konce utkání. V té době již Sky Talons vedli 6:2 díky dvěma trefám Adama Podroužka.

Odchod Plunketta do sprch jako by probudil White Crystals, kteří se opět začali naplno věnovat hře, a na počátku 10. minuty snížil na 3 : 6 tvrdou střelou z dálky West-Pratt. A to ještě nebylo ze strany Crystals zdaleka všechno. Nejprve předvedl akrobatický kousek Petr Poupě a letkou zpoza brány snížil a v poslední minutě vrátil odražený míč do sítě Vojtěch Weiss. Rozdíl ve skóre byl po dvou periodách pouze jednogólový a schylovalo se k velkému dramatu.

Hned v úvodní minutě poslední periody vstřelil branku Sky Talons Jan Skokan, a když vzápětí zvyšoval z brejku Maxmilian Bieber na 8:5, zdálo se, že „Žluté drápy“ v pohodě dokráčí k celkovému triumfu. Na konci 7. minuty závěrečné periody však vykřesal naději pro Crystals Jan Jůza, v 10. minutě snižoval Ondřej Podroužek už na rozdíl jediného gólu a zaslouženého vyrovnání se Crystals dočkali tři a půl minuty před koncem, kdy samostatnou akci zakončil gólovou střelou Jakub Kos.

Do konce základní hrací doby již branka nepadla, a tak se muselo prodlužovat. Už ve 2. minutě prodloužení mohl rozhodnout Adam Kostka, kterého ve vyložené šanci vychytal skvělý Jakub Mareš, a vzápětí mohl rozjásat příznivce White Crystals Mirek Polách, ale ani on svůj samostatný nájezd neproměnil.

V době, kdy už se celý stadion připravoval na samostatné nájezdy, odvolali Sky Talons brankáře a v posledních vteřinách zkusili útočit v šesti hráčích v poli. A to se jim nakonec vyplatilo. Životní chvíle Romana Čecha přišla pouhou vteřinu před závěrečnou sirénou. Jan Skokan ho ideální přihrávkou našel zcela volného na brankovišti a Roman Čech přesnou střelou odstartoval žluté oslavy.

Sky Talons vs. White Crystals 9:8 (4:2, 2:3, 2:3, 1:0)

Pilotní ročník ELL ovládli Sky Talons pod taktovkou manažera Miroslava Knotka a jména všech hráčů budou navždy zapsána do historie této nově vzniklé soutěže.

Partnery ELL 2010 byli S&S vzduchotechnika, Harrow sport, Foxinteriér a SOKRA, s. r. o.