Lacrosse > Mužský lakros > Custodes otočili první finále NBLL v poslední minutě

Custodes otočili první finále NBLL v poslední minutě

18.5.2010

(om) - Dramatický závěr měl první zápas finálové série Národní boxlakrosové ligy mezi obhájcem titulu LC Custodes Radotín a SK Lacrosse Jižní Město. Pouhých devatenáct vteřin před koncem dokázali Custodes srovnat jednogólové vedení Jižního Města a dvanáct vteřin na to strhli vítězství na svou stranu.

Finále NBLL, zápas 1, LC Custodes Radotín–SK Lacrosse Jižní Město 14:13 (4:5, 6:4, 2:3, 2:1)

Domácí Custodes nevstoupili do zápasu dobře. Začali velmi zakřiknutě a už v 64. vteřině se Jižní Město ujalo vedení zásluhou Tomáše Kondra. Když ve čtvrté minutě zvyšoval Pavel Došlý na 3:0, vůbec to s domácímí, kteří hráli nervózně a dopouštěli se řady nepřesností, nevypadalo dobře. Obrat nastartoval radotínský obránce Jan Penniger, který po samostatném úniku „otevřel“ brankáře Malinu. Radotín pak velmi rychle vyrovnal díky trefám Petra Poupěte a Jiřího Loskota a začínalo se od začátku. V deváté minutě se vedení zhouplo opět na stranu Jižního Města po gólu Milana Noska, na ten ale záhy odpověděl Radek Skála. Před první přestávkou se ještě prosadil Pavel Došlý, a tak první  čtvrtina skončila 5:4 pro Jižní Město.

Hned po přestávce kapitán Radotína Petr Poupě vyrovnal, ale další slovo v přetahované o vedení měl opět Pavel Došlý, když v přesilovce zužitkoval nahrávku Adam Ondáčka. Petr Poupě si to nenechal líbit a s asistencí Jiřího Košťála opět srovnal. V osmnácté minutě se Radotín zásluhou Radka Skály poprvé dostal do vedení a v čase 18:44 ve vlastním oslabení přidal Radek Skála další gól. Radotínská obrana pak dokázala bez úhony přestát minutové oslabení tří proti pěti a až ve 24. minutě za plného stavu hráčů snížil Jakub Nosek. Za Radotín vzápětí odpověděl Dominik Pešek. Střelnice pokračovala, snižoval opět Nosek, ve 25. minutě Kondr vyrovnal, ale Radotín ještě před přestávkou opět o gól odskočil – na 10:9 – díky trefě Petra Poupěte. První půle byla mimořádně bohatá na góly, které padaly na obou stranách velmi lehce.

Oba týmy na druhou polovinu zápasu vyměnily brankáře. V radotínské brance vystřídal Tomáše Říhu Dominik Sika, v brance Jižního Města nastoupil místo Jiřího Maliny Marek Dobrý a byl to on, kdo měl na začátku třetí čtvrtiny víc práce. Radotín na dvě minuty zatlačil Jižní Město do obrany, ale gólově se neprosadil. Brankáři zamkli své branky na dlouhých osm minut. Až v čase 38:47 překonal Siku v přesilovce Pavel Došlý a bylo opět vyrovnáno. Až do konce čtvrtiny tahalo Jižní Město za kratší konec a dvakrát dotahovalo na rozdíl gólu odskočivší Radotín. Před poslední periodou byl stav nerozhodný 12:12.

V poslední části hry nastala bitva obran. Oba týmy se výrazně lépe soustředily na defenzivu a snažily se neudělat chybu. Radotín několikrát výrazně podržel brankář Sika, který v poslední čtvrtině kryl 13 střel soupeře. Bylo to ale Jižní Město, kdo se ve vypjatém závěru ujal vedení. Opět se prosadil jeho nejnebezpečnější hráč Pavel Došlý a svým šestým gólem v zápase ve 48. minutě upravil stav na 13:12. V 53. minutě šel na trestnou lavici radotínský obránce Zapletal, ale Jižní Město přesilovku nevyužilo. V čase 59:20 se dopustil školácké chyby zkušený útočník Jižního Města Milan Černík, když zahrál míč skrz otevřená vrátka střídačky, ještě než vběhl na hřiště. Rozhodčí podle pravidel tuto situaci posoudili jako zdržování a Radotín dostal výhodu přesilovky. Sedmnáct vteřin před vypršením hrací doby vybojoval Radek Skála odražený balón na brankovišti Jižního Města a vyrovnal. Ihned po „fejsu“ (buly, face-off) předvedli Custodes krásný kombinační přechod z vlastní půlky a Jiří Loskot na jeho konci překonal Marka Dobrého, a rozjásal tak ochozy radotínského stadionu, které se v poslední čtvrtině konečně probudily k výraznější podpoře.

Sedm vteřin zbývajících do konce už si Radotín dokázal pohlídat, a ujal se tak vedení ve finálové sérii hrané na tři vítězná utkání.

Radotín se zbavil nevozity až v polovině zápasu, Jižní Město zpočátku působilo mnohem sebevědoměji. Ale s přibývajícími minutami se začala karta obracet a závěr zápasu sehráli Custodes až chladnokrevně. Přitom to v minulosti bylo několikrát právě Jižní Město, kdo dokázal podobně zvrátit zápas a vzít Radotínu na poslední chvíli vítězství.

Za Jižní Město dal šest gólů Pavel Došlý, třikrát se prosadil Milan Nosek, po dvou gólech přidali Adam ondráček a Tomáš Kondr. Nejlepším střelcem na straně Radotína byl Radek Skála s pěti zásahy, Petr Poupě skóroval čtyřikrát, dva góly dali mladící Jiří Loskot a Dominik Pešek a mezi střelce se zapsal i Jan Penniger.

Druhý zápas je a programu v úterý od 19.30 v hokejové hale Slavie v Edenu, ve středu se finále vrací opět do Radotín. Středeční zápas bude vysílán živě na www.sport.cz. Videoreportáže najdete na www.net-tv.cz.