Historie

První záznamy o mezinárodních lakrosových utkáních se vztahují k třetí novodobé olympiádě v roce 1904, která se konala v St. Louis (USA). Kanadský tým složený z hráčů Shamrock Club z Winnipegu získal první lakrosový olympijský titul. V soutěži musel porazit tým USA (ze St. Louis Athletic Association) a druhý tým Kanady skládající se z indiánů kmene Mohawks z oblasti kolem Brantfordu (kanadská provincie Ontario).

Zoom gallery

Další olympijské hry se konaly v Londýně v roce 1908 a lakros byl opět na jejich programu. O olympijské vavříny se tenkrát utkala jen Kanada a Velká Británie. V záznamech je uveden výsledek zápasu mezi 14:10 pro Kanadu, která má tak stoprocentní olympijskou úspěšnost. Od té doby se totiž lakros na olympijských hrách objevil jen jako ukázkový sport.

Zoom gallery

Pro další výskyt lakrosu v olympijské historii musíme přeskočit dvacet let, do roku 1928 k olympijským hrám v Amsterodamu. Ukázkového turnaje se tehdy zúčastnily tři týmy: USA, Kanada a Anglie. Výsledky zápasů byly následující:

USA - Kanada6 : 3
Kanada - Anglie9 : 5
Anglie - USA7 : 6

Vítězem turnaje se staly Spojené Státy, které měly nejlepší skore. Zoom gallery

Lakros se podle archívů ILF objevil na pořadu olympiády ještě v letech 1932 (Los Angeles), 1948 (Londýn) a 1984 (Los Angeles). Ukázky lakrosu se v roce 1932 zúčastnily pouze týmy USA a Kanady. Hrálo se na tři zápasy, střídavě podle amerických a kanadských pravidel. Vítězem se měl stát tým, který vsítil celkem více branek. Američané v prvním utkání zvítězili 5:3 před 100000 (!) diváky (kteří zároveň sledovali start a cíl maratónu).

Další zápas, na který se přišlo podívat „jen“ 20000 diváků, přinesl vítězství Kanady 5:4. Domácí stvrdili celkové vítězství ve třetím zápase, ve kterém porazili Kanadu 7:4. Lakrosový zápas byl to odpoledne jediným programem a přesto jej sledovalo 25000 diváků. Tehdejší kapitán USA Jack Turnbull je pokládán za jednoho z největších hráčů historie, spolu Jimem Brownem (50. léta, USA), bratry Gaitovými (USA) a Peterem Cannem (Austrálie). Je po něm pojmenována každoročně udělovaná trofej pro nejlepšího útočníka americké univerzitní ligy.

Zoom gallery

V Londýně 1948 se na programu her opět objevila lakrosová exhibice. Musím se však přiznat, že jsem poněkud rozpačitý z toho, že různé prameny uvádějí různé informace o tom, kdo kdy s kým hrál. Podle jednoho se utkala Anglie s Austrálií (7:5), další pramen uvádí remízu 5:5 mezi Anglií a americkým týmem z Troy (stát New York). Naše fotografie pochází z druhého pramene a byla pořízena na stadionu ve Wembley.

Los Angeles 1984 se turnaje zúčastnily týmy Austrálie, Anglie, Kanada, Irokézové, USA a výběr amerického státu Kalifornie (která ani jednou nezvítězila). Zaznamenány jsou následující výsledky:

Austrálie - Anglie13 : 7
Kanada - Austrálie11 : 10
Kanada - Anglie18 : 9
USA - Kanada21 : 12
USA - Anglie12 : 8
USA - Austrálie15 : 9
USA - Irokézové22 : 13
Kanada - Irokézové18 : 11
Austrálie - Irokézové15 : 6
Irokézové - Anglie10 : 9

Až do roku 1967 docházelo k dalším mezinárodním lakrosovým utkáním jen zřídka. Ve dvacátých a v první polovině třicátých let hrály USA a Kanada pravidelně dvouzápasovou sérii pod názvem Lally Cup. Dále jsem v záznamech ILF jsem nalezl následující:

1937Cale Green, StockportUSA - Anglie12 : 8
1937White City, LondonUSA - Anglie10 : 5

V dalším dílu seriálu se budeme věnovat prvním mistrovstvím světa pořádaným mezinárodní lakrosovou federací od roku 1967.

Petr Tahal

Prameny informací:
Scott Lowe, Nolan Rogers, Graham Lester: International Lacrosse Federation, World Lacrosse Games, Preliminary Record Book
Eric Evans: A Referee History, International Lacrosse Federation World Championships 1967-2002

 

 

Právě se hraje

 

Anketa

Sledujete utkání NBLL na tvcom.cz?
Celkem hlasů 11