Lacrosse > Mužský lakros > Českým juniorským lakrosistům se sen o medaili ještě nerozplynul, o zlato si ale nezahrají

4.7.2019

Čechům čtvrteční semifinálový zápas s Německem nevyšel, prohráli 10:4, a tak si na Mistrovství Evropy ve fieldlakrosu v kategorii hráčů do 20 let, které se koná v areálu pražské Aritmy, zahrají o bronz. A to dnes od 18.30 hod. s Irskem.

Po první pětiminutovce šlo vše podle plánu, Češi jasně přehrávali Němce 2:0. Nakonec ale dvakrát skóroval i soupeři a první čtvrtina skončila nerozhodně za stavu 2:2. V dalším průběhu český tým přidal už jen jeden gól ve třetí čtvrtině a jeden ve čtvrté.

Němci v první periodě neudělali nic. Pak nevím, co se stalo. Možná jsme odešli fyzicky, možná Němci začali lépe hrát,“ zklamaně přemýšlel o semifinálovém utkání Štěpán Friedl, který byl u všech čtyř gólů. Dvakrát skóroval a dvakrát asistoval. „Těch šancí tam ale bylo více, než jsem gólů dal,“ mrzelo Friedla.

Ze začátku to bylo lepší, ale pak už jsme hůř bránili a oni nám dávali zbytečné góly navíc. Pak už to nebylo o tom, že by Němci byli tak dobří, ale byla to naše chyba,“ řekl Jan Fišer, autor třetího gólu. Jeho zásah byl gólem naděje. Snížil vedení Němců na 4:3 a Češi na chvíli začali hrát s vidinou, že zápas ještě otočí. „Pak nám dali dva rychlé góly a náš výkon šel zase níž,“ komentoval Fišer. Češi byli podle něj pod tlakem a zápas uspěchali. „Nebyli jsme precizní a dávali jsme špatné přihrávky. Na konci jsme si řekli, že utkání musíme dohrát tak, abychom se nezranili. Že se musíme šetřit na zítřejší zápas o bronz,“ dodal Fišer.

Udělali jsme, co jsme mohli
Podle trenéra Vladimíra Mandy se zápas rozhodl, až když Češi prohrávali o pět gólů. „Plán zněl tak, aby rozdíl skóre nebyl o více než čtyři góly. Chyběla nám lepší organizace obrany.  Nestihli jsme se zorganizovat při přečíslení a nebyli jsme schopní včas zareagovat, abychom situaci zachránili,“ řekl po prohře se slzami v očích Manda a dodal, že strategii drželi skoro do třech čtvrtin zápasu, takže výkon hodnotí kladně: „Jsem za kluky rád. Udělali jsme, co jsme mohli.

To potvrdil dlouhý potlesk ve stoje fanoušků na tribuně. Ačkoliv Češi nebudou hrát o zlato, o cenný kov si stejně zahrají, a to je pro ně důležité. „Už v dubnu jsme říkali, že chceme hrát o medaile. A to se nám podařilo, takže teď už to jen dokončíme,“ věří trenér Manda. V dnešním duelu se Češi nakonec potkají s Irskem, které prohrálo semifinále s Anglií 5:6 po prodloužení. Irům podlehli Češi hned v úvodním utkání šampionátu 5:9. I přes to ale český tým věří, že dnes v zápase od 18.30 hod. bronzovou medaili získá.

Dnešní program šampionátu zahájí zápasy o 5.–8. místo. Od 13.30 hod. si zahraje Izrael s Lotyšskem a od 16.00 hod. Wales s Polskem. O zlatou medaili se utká Německo s Anglií v sobotu od 16.00 hod.

Výsledky, program utkání a veškeré další informace naleznete na webu ME.