Lacrosse > Mužský lakros > Česko - slovenský herní víkend

Česko - slovenský herní víkend

27.2.2018

Letošního 33. ročníku NBLL se účastní i tým našich slovenských sousedů Bratislava Bats. V sobotu 24.2. nastal čas sbalit oba jihoměstské týmy a vyrazit na domácí půdu "netopýrů".

Vyrazilo se. Slunce nás provázelo celou cestu a dojem z panoramat zalitých jeho svitem kazil jen komfort cestování po dálnici D1. Po necelých 4 hodinách celá výprava dorazila do hlavního města Slovenské republiky, k areálu netradičních sportů ve čtvrti Ružinov. K prvnímu utkání s týmem Bats se chystalo "béčko" Jižního Města. Po bleskovém převléknutí se hoši pustili do rozhazovaní. Člověk by jim to běhání snad i záviděl. Hala, ve které se zápasy odehrávaly, poskytovala příjemné klima v podobě 2 stupňů po nulou.

Blížil se začátek zápasu na který domácí celek nastupoval velice sebejistě. 15 minut před zahajovacím hvizdem se slovenští borci teprve začali překvlékat a pomalu rozehrávat. Osobně, všechna čest slovenskému týmu, protože pokud trénují za takovýchto sparťanských podmínek, jsou dokonale zoceleni a dokazují jak moc je tato hra baví. Pokud by se někdy v budoucnu měl konat Winter Classic v lakrosu, oni budou připraveni. Vraťme se ale k zápasu. Jak jsme zmiňovali, sebejistý nástup Bats potvrdil hned 25 vteřin po vhazování hráč číslo 24 Tomáš Jeck. Následovaly dvě po sobě jdoucí úspěšné střely hráče Jakuba Klima a to v čase 5:11 a 7:37. Za stavu 3:0 se domácí trohu klidnili se svou střeleckou kadencí. Další branku si připsali až u konce druhé periody v čase 25:15 zásluhou Tomáše Jecka.

V tuto chvíli se hodí říct, že obrana Jižního Města byla poněkud zamrzlá. Tento fakt je provázel celým zápasem a tak jediný, kdo mohl korigovat nárůst skore netopýrů, byl brankář. Brankář, Jiří Malina, byl také strůjcem první úspěšné gólové akce jihoměstských, když na začátku 29. minuty dokázal najít Vojtěcha Kotlíka, který skóroval. Nestandartně si tak mohl připsat bod za asistenci. Za tuto troufalost je čekala kanonáda týmu Bats, kterému se v osmi minutách, zásluhou Zifčáka, Engliše a Čermáka, podařilo 5x skórovat.

V poslední periodě se Jižní Město vzchopilo a podařilo se mu třikrát dostat balón za záda slovenského brankáře. Tento štřelecký nádech pražskému celku už ale nikterak nepomohl a Bratislava Bats tak mohla slavit své druhé vítězství v ligovém zápase. Utkání se dohrálo za stavu 10:4. Zkušenější hráči Jižního Města v podání týmu A, byli na nedělní zápas s Bats, oproti svým mladším dvojníkům v mírné výhodě. Mohli nastudovat herní styl slovenského celku a náležitě se připravit. Využili tedy kapacitní možnosti ružinovské haly aby potrénovali a následně se již všichni zúčastnění rozjeli do svých hotelů.

Rána bývají těžká. I nedělní ráno v Bratislavě takové bylo. Při pohledu z okna hotelového pokoje by snad nikoho nenapadlo, že venku je svěžích -15°C  a vane příjemně ledový vítr ze severu. Bylo jasné, že ani v hale se nikdo moc neohřeje, což mohlo být pro hráče Jižního Města, kteří jsou zmlsaní svou vytápěnou halou, značně vyčerpávající. Všichni, snad kromě slovenského týmu který se stejným zápalem hraje v zimě, v létě, za deště či při krupobití, jsme se museli povznést nad okolní teplotu vzduchu a zápas mohl být zahájen.

K první proměněné šanci se dostalo duo Plecháčků. V čase 1:29 našel Jáchym svého bratra Davida a ten neminul. Bratislavský celek, který svou hru povýšil na novou úroveň, toužil po třetím vítězství v řadě a tak následovalo gólové odskočení. V čase 4:40 se trefil svou střelou za záda pražského brankáře Denis Engliš. V polovině 7. minuty ho následoval Tomáš Jeck a o další minutu později i Robert Mareček. Stav utkání pro pražský tým nevěstil nic dobrého. Hráči Jižního Města působili unaveně a nekoncentrovaně. To dávalo netopýrům, kteří do hry vkládali veškéré úsilí, velkou šanci na výhru. V čase 8:38 snížil náskok domácích hráč číslo 77 Václav Němec a na konci 12. minuty ještě Pavel Došlý s číslem 10.

Druhá perioda byla překvapivě bezgólová. Zato jsme v ní mohli vidět spoustu neukázněnosti a přestupků. Oba týmy si připsaly po dvou trestech a to převážně za špatné střídání. Třetí perioda hovořila ve prospěch týmu Bats, který skóroval celkem čtyřikrát oproti třem gólům jihoměstských. Na konci této čtvrtiny svítilo na tabuli skóre 7:6 pro domácí.

Rozhodovala tedy poslední část hry. Jižní Město se vzpamatovalo ze své hráčské letargie, vyhnulo se zbytečným penalizacím a skórovalo třikrát po sobě. V čase 49:48 zásluhou Pavla Došlého, následně Michala Rozkota a nakonec opět Pavla Došlého. Na začátku 56. minuty se stav utkání pokoušel změnit slovenský hráč Robert Mareček a snížil tak vedení pražského celku na pouhou jednu branku. Štěstí však tentokrát stálo na straně hráčů Jižního Města a ti zvládli zápas dohrát za stavu 8:9. Po konečné děkovačce a nutným ceremoniím zbývalo už jen posbírat všechno a všechny a rychle se schovat do vyhřátých aut. A to nejen proto, že jižňácké béčko čekal ještě večerní zápas proti týmu TJ Malešice, ale hlavně proto, že omrzliny sledujícíh se blížily k 2. stupni.

Byl to dlouhý a náročný víkend. Cesta zpět do Prahy ubíhala rychle a zcela vyjímečně se dal ocenit povrch D1. Unevené řidiče držely rytmické otřesy v pozornosti až domů. V rychlosti zmiňme večerní utkání Jižního Města B s týmem Malešic. Malešičtí přesvědčivě zvítězili v poměru 12:0. Kdyby jen věděli co si jihoměstské mládí vytrpělo 340 kilometrů od domova...