Lacrosse > Mužský lakros > Česká reprezentace na MS ve field lakrosu

Česká reprezentace na MS ve field lakrosu

26.7.2010

(pch, ps, om) - Dodatečně přinášíme souhrn reportáží z utkání reprezentace České republiky na Mistrovství světa ve field lakrosu v Manchesteru.

Den 2

Ve svém prvním utkání na field lakrosovém mistrovství světa v Manchesteru porazila česká reprezentace nevyzpytatelné Italy 17:3.

Itálie–Česká republika 3:17 (0:4, 1:2, 2:5, 0:6)

Češi sice vstřelili zásluhou Pavla Došlého poměrně rychle první gól, ale ten je příliš neuklidnil, zvláště když neproměnili řadu následujících vyložených šancí a zranil se Chet Koneczny. Až když v desáté minutě první periody přidala naše reprezentace druhý gól, hráči se sžili s prostředím, uklidnili se a pomalu se začínal rozjíždět brankostroj.

Ve druhé čtvrtině přišlo několik slabších chvil, kdy naši hráči chtěli zbytečně rychle skórovat, ale Italové zase nebyli takovým soupeřem, aby šlo vstřelit gól, kdy si kdo vzpomene. Řada nevynucených chyb při přenosu míče na útočnou polovinu přinesla zpět na naše lakrosky nervozitu.

Až po velké přestávce, kdy už ze hry odstoupil zraněný Jakub Nováček, se obraz české hry zklidnil a Češi začali zkušeně sázet soupeři jeden gól za druhým.

Dílo zkázy v italských řadách pak dokonali stejně přesvědčivým a téměř exhibičním výkonem v poslední části, kdy padlo po souhře útočných středopolařů a útočníků několik gólů do prázdné branky.

Nejlepším střelcem českého týmu se stal se čtyřmi góly Brian Hubschman, po třech gólech vstřelili Jakub Nosek, Pavel Došlý a Ondřej Sochna, dva góly přidal Emil Moravec a jeden zásah si připsali Jonathan Munk a Dominik Pešek. Thommy Kralovenec v české brance dosáhl solidní úspěšnosti 82 %.

Italové při svém druhém startu na MS už musejí dodržovat pravidlo pro maximální počet čtyř krajánků v týmu. Při jejich debutu, na který se kvóty nevztahují, vynesla squadra Italo-Američanů Itálii v celkovém hodnocení velmi vysoko. Současný výsledek mnohem lépe odpovídá skutečné úrovni lakrosu na Apeninském poloostrově.

V sobotu čeká Čechy zřejmě klíčový zápas skupiny proti Švédsku. Švédové jsou známí tvrdou hrou v obraně a na světových turnajích byli pro Čechy vždy vyrovnaným soupeřem. V pátek si snadno poradili s nováčkem mistrovství Mexikem 20:2 a obavy, že Mexiko bude podobně jako Itálie před čtyřmi lety mít kádr posílený hráči z USA se tedy nepotvrdily.

Na mistrovství stále chybí čtvrtý nejlepší tým světa – Irokézové. I přes tlak, který vyvíjí světová lakrosová komunita, a intervenci amerického ministerstva zahraničí neuznaly dosud britské úřady pasy vydané Irokézskou federací a nevpustily tým do Británie. Tým čeká v New Yorku a doufá, že Britové rozhodnutí přehodnotí a udělí irokézské reprezentaci pro použití pasů, které formálně nesplňují bezpečnostní požadavky, výjimku, stejně jako to udělaly úřady USA. K apelům na britské úřady na zvážení udělení výjimky se připojil oficiálním dopisem i Český svaz mužského lakrosu. Fakt, že se reprezentace národa, který dal světu lakros, nemůže turnaje zúčastnit, je největším paradoxem šampionátu a bohužel ho poněkud degraduje. Irokézská konfederace v průběhu minulých let údajně investovala již 1,5 mil. dolarů na zajištění možnosti vystavovat pasy s patřičnými bezpečnostními prvky, avšak proces se nepodařilo před MS dokončit. Současné pasy nevyhovují novým požadavkům platným od loňska.

Mezinárodní lakrosová federace ve snaze zajistit hladký průběh šampinátu rozhodla, že v elitní modré skupině nahradí Irokéze Německo. Irokézové se tak posunuli do fialové skupiny, což jim sice poskytlo den k dobru, ale dnes již měli podle upraveného rozpisu hrát proti Španělsku a zápas musel být kontumován. Německo místo Irokézů absolvovalo úvodní zápas turnaje bezprostředně po čtvrtečním slavnostním zahájení. Zápas původně avizovaný jako exhibiční se tedy nakonec započítává do turnaje, Anglie si s Německem poradila hladce 12:3.

V dalším zápase elitní skupiny zdolal obhájce titulu, Kanada Japonsko 17:4 a tým USA si překvapivě hladce poradil s Austrálií 21:5.

Slovensko ve své premiéře na mistrovství světa porazilo Švýcarsko 10:4 a zítra ho čeká favorit skupiny, Irsko, které smetlo Jižní Koreu 21:3.

Dobře si vedly i další středoevropské týmy, jejichž hráče vídáme i u nás. Polsko vyhrálo nad lakrosovými turisty z Bermud 16:2 a Rakousko přehrálo Argentinu 16:5. Nejnapínavější souboj dne se strhl mezi Walesem a Nizozemím, Walesani nakonec zvítězili 10:9.

ms1: Česká reprezentace na field lakrosovém MS v Manchesteru, foto archiv Tomáše Berana
ms2: Zahájení Fieldlakrosového MS v Manchesteru, foto Tomáš Beran
ms3–5: MS ve fieldlakrosu, Itálie–Česká republika, foto Petr Tahal

Den 3

Češi smetli na fieldlakrosovém MS Mexiko 21:1

Česká reprezentace si hladce poradila s nováčkem turnaje a zvítězila rozdílem třídy.
Mexiko – Česká republika 1:21 (1:4, 0:6, 0:6, 0:5)

Ve vytrvalém dešti nastoupila česká reprezentace proti outsiderovi červené skupiny, Mexiku. Už ve třetí minutě skóroval Brian Hubschmann, posila českého týmu ze zámoří. Nicméně stejně jako včera proti Itálii byl rozjezd pomalejší a tým se hledal. Ve dvanácté minutě Mexičané vyrovnali, ale ukázalo se, že to je z jejich strany všechno. V patnácté minutě nahodil Petr Poupě český brankostroj, který vytrvale pracoval až do konce zápasu. Češi pak mohli pojmout závěrečnou čtvrtinu jako tréninkovou.

O jednoznačném průběhu zápasu svědčí i statistiky střel – zatímco mexický brankář si připsal 27 zásahů, na českou bránu směřovaly za celý zápas jen čtyři střely. Nejvíce bodů za góly zaznamenali Emil Moravec a Ondřej Sochna – po čtyřech. Třikrát skórovali Petr Poupě a Jonathan Munk, po dvou gólech dali Tomáš Beran a Brian Hubschman. Jednou se strefili Dominik Pešek, Jakub Nosek a Pavel Došlý.

V zápase nehráli Jakub Nováček a Chet Koneczny, kteří si hojili zranění z pátku, aby byli v pořádku na nedělní klíčový zápas o první místo ve skupině proti Švédsku.

Švédové dnes porazili Itálii 16:3 a v průběžném pořadí skupiny jsou za Českou republikou druzí jen o rozdíl tří gólů ve skóre. I to nasvědčuje, že zítřejší zápas bude vyrovnaný.

Sobota přinesla velmi zajímavé zápasy v elitní skupině. Němci dlouho odolávali favorizovaným Japoncům, ale nakonec podlehli 9:15. V nejočekávanějším zápase dne proti sobě nastoupili poslední finalisté – USA a Kanada. Začátek zápasu patřil Američanům, Kanada ale ve druhé čtvrtině skóre otočila. V 56. minutě dokázali Američané srovnat na 6:6, kanadští obhájci titulu však znovu odskočili a nakonec uhájili těsné vítězství 10:9. Napínavý byl i zápas mezi Austrálií a domácí Anglií. Zámořský tým nakonec vyhrál 10:8.

Jako překvapivé je možné hodnotit výrazné vítězství nováčka turnaje Polska, které porazilo přece jen o něco zkušenější Dánsko 15:5. Irové potvrdili roli favorita oranžové skupiny a jasně porazili Slovensko 23:4. Slováky čeká zítra Jižní Korea a podle všech očekávání by měli vyhrát a získat druhé místo ve skupině.

Naděje týmu Irokézů, že by britské úřady zrevidovaly své rozhodnutí a umožnily týmu vstup do Británie na pasy vydané Irokézskou federací, pohasly. Tým, který čekal na rozhodnutí v New Yorku, už propásl dva zápasy a jeho účinkování v turnaji už je prakticky vyloučeno. Pro mistrovství je to velká ztráta nejen po sportovní stránce – Irokézové skončili na posledním MS čtvrtí –, ale hlavně z hlediska kulturního a historického. Lakros je původně irokézská hra a její kořeny sahají hluboko do předkolumbovské éry. Pro Irokéze to není pouhý sport, ale nedílná součást jejich kultury.

Irokézové odmítli možnost získat pro cestu do Británie pasy USA; irokézské pasy totiž považují za symbol své národní identity a svobody.

Ondřej Mika

Den 4

Češi na MS vyhráli svou základní skupinu

Česká reprezentace na field lakrosovém mistrovství světa v Manchesteru porazila v posledním zápase v základní skupině Švédsko 9:6 a s plným počtem bodů skupinu vyhrála. Spolu s dalšími sedmi týmy se teď utká o dvě místa v zápasech o postup do semifinále. Prvním soupeřem bude Skotsko.

Základem velmi cenného vítězství nad urputnými Švédy, které nás pasovalo na vítěze skupiny, byla výborná obrana. podpořená mimořádným výkonem brankáře Thomase Kralovence. Obrany ostatně dominovaly na obou stranách a utkání přineslo velmi dramatickou podívanou. Češi byli v útoku mnohem lakrosovější, ale svoji převahu nedokázali přetavit ve více branek. Hlavním problémem na české straně byla absence překvapivé finální rychlé příhry na volného hráče a pohotová střela.

Češi po celý zápas neprohrávali a drželi otěže utkání ve svých rukou. Nebylo to ale vůbec jednoduché. Švédi hráli svoji tradiční nepříjemnou hru založenou na fyzickém kontaktu, proti které se Češi jen těžko prosazovali. Přesto ale byli naši lepším týmem.

Utkání začalo českým tlakem, který znamenal po patnácti minutách velmi důležité vedení 3:0. Pak se ale ještě do periody dvakrát prosadili Švédové a týmy se začaly tahat o jednu branku až do závěrečné periody, kdy Češi třikrát za sebou skórovali a soupeř nestačil odpovědět. Češi ale mohli o osudu utkání rozhodnout již ve druhé periodě, kdy během pěti minut třikrát nastřelil tyč.

O české branky se postarali Jakub Nosek (2), Jonathan Munk (2), Pavel Došlý (1), Ondřej Sochna (1), Emil Moravec (1), Chet Koneczny (1) a Brian Hubschmann (1). Nejlepším mužem na hřišti byl Jonathan Munk, který vyhrál většinu rozhozů, bezchybně bránil a ještě k tomu vsítil nesmírně důležité dva góly.

České vítězství tak znamenalo, že Švédové skončí ve skupině druzí, nicméně i oni postupují mezi osm nejlepších z „dolních“ skupin a v dalším zápase je čeká nepříjemné Irsko.

V elitní skupině porazila Anglie Japonsko v napínavém zápase až v nastavení 13:12, Spojené státy si lehce poradily s Německem 22:4 a Kanada vyhrála nad Austrálií 19:5.

Šest „dolních“ základních skupin je tedy dohráno. Jejich vítězové a dva nejlepší týmy podle skóre se utkají ve dvou kolech vyřazovacího pavouka o dvě pozice v play-in games, v nichž se střetnou se čtvrtým a pátým týmem elitní skupiny o místo v semifinále. První a druhý tým elitní skupiny postupují do semifinále přímo. Pátý a šestý z elitní skupiny budou hrát o celkové páté až dvanácté místo. Podle dosavadního průběhu to vypadá, že přímými postupujícími budou USA a Kanada a do play-in postoupí Anglie a nejspíš vítěz duelu Austrálie–Japonsko.

Oranžové skupině jasně dominoval tým Irska, který v neděli porazil Švýcarsko 16:3 a jeho skóre ze tří zápasů je impozantní 60:10. Druhé místo vybojovali Slováci, kteří dokázali otočit utkání proti Jižní Koreji. Prohrávali sice už 1:4, ale nakonec zvítězili 7:6, když rozhodující gól vsítil v 74. minutě nejlepší střelec týmu Martin Kramár. S rozdílem skóre –12 se mezi osmičku nejlepších ze základních skupin nevešli a v boji o pořadí ve střední části žebříčku je čekají v pondělí Norové.

Do čela fialové („švestkové“, jak uvádí oficiální web MS) skupiny bylo díky třem kontumacím Irokézů katapultováno Španělsko. Irokézové se na MS nedostali kvůli problémům s pasy vydanými Irokézskou konfederací, které britské úřady neuznaly. Irokézové, kteří patří do elitní skupiny, byli zařazeni do fialové skupiny místo Německa. Tým tak původně dostal den navíc v době, kdy se ještě snažil problém se vstupem vyřešit.

Vítězem tyrkysové skupiny se stalo Skotsko, a to naprosto bez potíží. Všechny ostatní týmy porazilo rozdílem třídy.

V šedé skupině vyhrál Wales, ale do horní osmičky postupuje i druhý v pořadí – Nizozemí. A Nizozemcům paradoxně druhé místo přijde vhod – v dalším zápase narazí na papírově výrazně slabší Španělsko.

Ve žluté skupině zvítězilo Finsko a čeká ho zápas proti Walesu. Finové až v nastavení porazili v posledním zápase základní skupiny Polsko. V polských dresech řádí dvojice krajánků z USA Colin Jesien a Josh Coveleski. Druhý jmenovaný hrál v USA za Duke a na MS už nastřílel 20 branek. Polákům jen těsně unikl postup z druhého místa, o jediný gól je předskočili Švédové.

Turnaj začíná nabírat obrátky a dá se očekávat, že další zápasy budou dramatické.

Pavel Semerák, Ondřej Mika

MS4_1 až MS4_5: ČR–Švédsko, Petr Tahal

Den 7

Češi budou po vítězstvím nad Novým Zélandem hrát o 13. místo

Ani tradiční rituál haka (ukázka z minulého MS: http://www.youtube.com/watch?v=jw-tCDtjCBI&feature=related) nepomohl týmu Nového Zélandu v zápase proti České republice na field lakrosovém mistrovství světa, a tak to budou naši hráči, kdo v pátek nastoupí do zápasu o celkové 13. místo. Novozélanďané skončí nejlépe patnáctí.

Během volného dne se podařilo načerpat sílu a vyhojit šrámy z neúspěšného zápasu se Švédskem. Český tým bohužel opustil první brankář Thommy Kralovenec, který se musel z rodinných důvodů vrátit domů, a do branky nastoupil matador Ladislav Čížek.

Do vedení šli už v první minutě „kiwi“, ale ve čtvrté minutě Jonathan Munk vyrovnal a pak český tým rozehrál svou kombinační hru. Do konce první čtvrtiny nastříleli Češi čtyři góly, brzy po přestávce přidali další dva, a vytvořili si tak uklidňující náskok. A možná, že až příliš uklidňující, protože v dalším průběhu hry mírně polevili a naopak Novozélanďané se dostali do hry. Zvýšený tlak při rozehrávce nutil Čechy chybovat, obrana povolila pár laciných gólů, v útoku přišlo několik spálených šancí, a tak druhá i třetí perioda skončily nerozhodně a Češi mohli být za náskok z první čtvrtiny rádi.

Ihned po poslední přestávce skóroval Dominik Pešek, pak přidali Novozélanďané dva góly, ale poslední slovo měl Ondřej Sochna, který góly v 74. a 77. minutě stanovil konečné skóre 13:8 pro český tým. Ondřejovi se zápas mimořádně vydařil a v zápase vstřelil celkem sedm gólů. Další přidali Jonathan Munk (2), Jakub Nováček, Chet Koneczny, Emil Moravec a Dominik Pešek.

Novozélanďané se utkají o 15. místo se Španělskem, na náš tým čeká v souboji o 13. místo reprezentace Polska. Češi si musí pohlídat polské krajánky, zejména Joshe Coveleského, který hraje v USA za Duke a na turnaji suverénně vede individuální statistiky. Tento úkol čeká zřejmě na mladého kapitána české reprezentace, obránce Martina Hodaně, který bude muset na 193 cm vysokého a 95 kg vážícího útočníka vyzrát.

V semifinálových zápasech potvrdili svou roli oba favorité. Kanada porazila Austrálii 15:6, USA vyhrály nad Japonskem 20:5.

V pátek jsou na programu všechny zápasy o umístění od sedmého místa dále. O toto místo se střetnou Skoti s Nizozemci. Skoti nestačili v dnešním zápase na Anglii, Nizozemci podlehli Německu. Přemožitel českého týmu, Švédové poměrně překvapivě dokázali zdolat Wales a v zápase o 9. místo narazí na Irsko. Irové si celkem snadno poradili s Finskem, které se tím pádem utká s Walesem o 11. místo. Týmy už se v turnaji potkaly těsně po skončení základních skupin a ve vyrovnaném souboji vyhráli Walesani 9:7.

O 17. místo budou bojovat při svém debutu na MS Slováci. Ti porazili Itálii jasně 10:4 a v závěrečném zápase je čeká tým Bermud, který se v průběhu turnaje viditelně lepší. Větší šance se ale připisují Slovákům. Italové budou bojovat o 19. místo s Lotyšskem. Zbývající dvojice tvoří: o 21. místo Hongkong–Rakousko, o 23. místo Švýcarsko–Norsko, o 25. místo Jižní Korea–Dánsko, o 27. místo Argentina–Francie. Na 29. místě skončilo Mexiko.

Vyvrcholení turnaje přijde v sobotu. V 11 hod. našeho času se v zápase o 5. místo utkají domácí Angličané s Německem. V zápase o bronz nastoupí od 14 hod. Austrálie a Japonsko. Japonci v základní skupině Australany porazili a pokud se jim to podaří zopakovat, bude to pro zemi vycházejícího slunce historický úspěch. Na toto pořadí však vrhá stín neúčast týmu Irokézů, kteří se do Anglie nedostali kvůli administrativním problémům s pasy vydanými Irokézskou konfederací a kteří by do pořadí na medailových místech pravděpodobně výrazně promluvili.

Finále Kanada–USA bylo poměrně očekávané a jsme zvědavi, jestli se Američanům povede vyrvat zpět titul, o který je připravili Kanaďané před čtyřmi roky po dlouhých 26 letech americké nadvlády. Finále začíná v sobotu v 17 hod. středoevropského času.