Lacrosse > Mužský lakros > Česká juniorská reprezentace udělala krok do světové špičky

Česká juniorská reprezentace udělala krok do světové špičky

17.7.2012

Ilustrační foto ze zahajovacího utkání FIN-CZE

(pch) - V infarktovém utkání na MS U19 ve finském Turku porazila česká reprezentace ve 3. prodloužení na náhlou smrt domácí tým a kvalifikovala se do čtvrtfinále turnaje, kde zítra od 18.00 našeho času s největší pravděpodobností narazí na Anglii.

V opatrné první čtvrtině se Finové ujali vedení brankou Aaltonena. Ve druhé periodě česká reprezentace zlepšila pohyb, více hrála přes útok a brankami Weisse (2x), Skály, Žipaje (2x) a Peška (2x) šla zaslouženě do vedení 7:4.

Třetí perioda byla sice v naší režii, ale gólově se prosadil jen Seidl a za soupeře snižoval na 8:5 Jokela.

V poslední části hry začali hrát Finové vabank. Vítězili ve face-off a dobře drželi míč. Na začátku periody sice ještě zvýšil Skála na slibných 9:5, pak ale Jokela dvěma góly přidělal českým juniorům vrásky na čele. Pár zbytečných ztrát míče svědčilo o narůstající nervozitě na holích našich hráčů. Poslední dvě minuty ovšem ukázaly, co lze dnes ještě čekat. V čase 78:25 to vypadalo, že Pešek zařídil pojistku, když zvyšoval na 10:8. Ovšem Finové si mohutným finišem díky Aaltonenovi v čase 79:07 a Suontaustovi v čase 79:49 vynutili prodloužení.

První prodloužení bylo odrazem první peridy utkání. Nikdo se nikam moc nehnal, všichni se obávali chyby. Nejhorší chvíle náš tým zažíval na konci 1. minuty, kdy na trestnou lavici usedli hned tři Češi. Neuvěřitelnou třicetisekudovou přesilovku 6 na 3 však Finové díky obětavé obraně a skvělě pozičně hrajícímu Matějovi Barákovi v brance nevyužili. Do přestávky tak žádná branka nepadla.

Druhé prodloužení bylo otevřenější. Finům se podařilo skórovat na konci 3. minuty a s naším týmem to nevypadalo dobře. Poslední minutu byli Češi v útoku a chladnokrevně si počkali až na stoprocentní gólovou šanci – devět sekund před koncem Finové nechali na brankovišti na chvilku volného Skálu, který snadno proměnil nádhernou křižnou nahrávku Seidla.

A šlo se na náhlou smrt. V polovině 3. prodloužení Žipaj zlatým gólem posunul český lakros tam, kam už dlouho klepal na dveře - mezi nejlepší šestku na světě!