Češi udolali Švédy 8:6

3.8.2016

(mi) – V prvním zápase play-off o 9.-16. místo česká reprezentace porazila bronzového medailistu z minulého ME Švédsko a ve čtvrtek narazí na houževnaté Norsko.

Zápas nezačali Češi vůbec dobře. I přes vyhrané face-offy byla hra v útoku strnulá a bezzubá. Fakt, že našemu útoku nařídili rozhodčí keep-it-in (tedy hru na omezeném území před brankou, jako prostředek proti pasivitě útočícího týmu) už v první čtvrtině, mluví sám za sebe. Navíc jsme se o míč připravovali po triviálních chybách. Obrana sice nehrála špatně, ale nechala soupeře dát tři poměrně snadné góly. Po první čtvrtině tak byl stav 0:3 a zápas nevypadal moc dobře.

Ve druhé čtvrtině se hra českého týmu zlepšila a pomohla i série švédských vyloučení. Ve druhé minutě se tak prosadil zpoza branky Jakub Výmola a podobnou akcí dal o šest minut později druhý gól Jiří Loskot. V 16. minutě pak Pavel Došlý vyrovnal.  Švédové ale odpověděli do konce perody dvěma rychlými góly.

Pavel Došlý byl ale hráčem, kterému se podařilo oživit český útok, když se z pozice útočníka posunul na midovou rozehrávku. Po tomto tahu se ofenzivní pohyb výrazně zlepšil a Češi se začali dostávat více do šancí. To se ukázalo nejlépe ve třetí čtvrtině, kterou Češi vyhráli 3:0 po gólech Radka Skály, Vojěcha Weisse a Ondřeje Sochny a otočili stav na 6:5.

Poslední perioda pak přinesla drama. Radek Skála nejprve ve čtvrté minutě zvýšil na 7:5, po pěti minutách dotáhl opět Edenå. Ve dvanácté minutě skóroval opět Radek Skála po rychlé přihrávce Pavla Došlého zpoza branky. Švédové pak začali intenzivně presovat, ale zároveň se naštěstí pro český tým dopouštěli faulů. Češi se snažili držet míč v útoku, pod tlakem se to ale neobešlo bez chyb, a několik šancí soupeře tak musela hasit obrana a brankář Jakub Mareš, který výborně odchytal druhou polovinu zápasu a dobře se podílel i na rozehrávce.  Stav 8:6 se nakonec podařilo v hektickém závěru zápasu udržet.

Velmi dobrý zápas odehrál Petr Fait, který jako osobní strážce vymazal ze hřiště nejnebezpečnějšího švédského střelce Kevina Powerse. Dařilo se lépe než v minulých zápasech vyvážet míče a získali jsme většinu face-offů a hlavně ty důležité v poslední čtvrtině. Na nich měl lví podíl Jakub Výmola, kterého koučové stáhli ze hry, aby šetřil síly právě na tyto situace.

I tak ale bylo ve hře stále až příliš mnoho nevynucených chyb a v útoku je také ještě co zlepšovat.

Podrobny zápis najdete zde, fotogalerie je zde.

Zítra hrají Češi od 12 hodin, soupeřem bude Norsko, které patří  k největším překvapením turnaje.

Ve čtvrtfinálových zápasech si Anglie podle očekávání poradila se Švýcarskem 12:3 a jejím soupeřem v semifinále bude Finsko, které zdolalo až v třetím nastavení na náhlou smrt Skotsko 9:8. Dalším semifinalistou je Izrael, který porazil Německo 8:4, jeho soupeřem bude Wales. Ten přehrál ve čtvrtfinále Nizozemsko 12:5.